ورق زدن
کاتالوگ

سیمان نسوز :

جزاصلی تشکیل دهنده سیمان پرتلند که در کارهای ساختمانی استفاده میشود ترکیبات آهک سیلیس (کلسیم سیلیکات) است. در سیمان های نسوز که به سیمان آلومینیومی و سیمان کلسیم آلومینات هم معروفند،ترکیبات آهک-آلومینا جز اصلی را تشکیل می دهند و سیمان نسوز وقتی با اب مخلوط میشود هیدراتهای کلسیم آلومینات شکل می گیرند.حین هیدراته شدن این سیمان برخلاف سیمان پرتلند، آهک آزاد[Ca(OH)2] بوجود نمی آید. آنچه این نوع سیمان را از سیمان پرتلند متمایز میسازد خواص زیر است:
1. بتن این سیمان در درجات حرارت بالا مقاومت مکانیکی خود را حفظ مینماید و برخلاف سیمان معمولی مقاومت خوبی دربرابر شوک حرارتی و متلاشی شدن از خود نشان میدهد.به این دلیل درصنعت نسوز برای تولید جرم های سبک (عایق) و سنگین نسوز کاربرد دارد.


2. زمان گیرش سیمان نسوز فوندو تقریبا معادل سیمان پرتلند معمولی است، اما بسیار سریع تر سخت میشود. مقاومت فشاری سیمان فوندو پس از شش ساعت حدودا 300 کیلوگرم بر سانتی مترمربع است. خواص این سیمان 24 ساعت پس از استفاده معادل سیمان معمولی است. که بعد از 28 روز بدست می آید. از این رو در کارهای تعمیراتی که زمان به کارگیری مجدد محل مهم است مثل باند فرودگاه جاده ها و پل ها و فوندانسیون دستگاه ها، از این خاصیت به خوبی می توان استفاده کرد.3. در اثرسخت شدن سریع سیمان نسوز فوندو، گرمای زیادی تولید میشود که آن را مناسب کاربرد در هوای سرد تا-100C مینماید.


4. سیمان نسوز فوندو در برابر مواد خورنده بسیاری مقاوم است از جمله: آب دریا، آبهای اسیدی و سولفاته، آب خالص، اسیدها باPH حدود 3.5 تا 4 از خاصیت مقاومت این سیمان در برابرخورندگی اسید سولفوریک بیوژنیک سال ها است در لوله های فاضلاب شهری و صنعتی استفاده میشود.


5. بتن ساخته شده با سیمان نسوز فوندو و دانه های مناسب مقاومت بسیار زیادی در برابر ضربه و سایش از خود نشان میدهد. از این رو برای کف سالن های صنعتی مناسب است.

واکنش پذیری بالای سیمان فوندو بتنی بوجود می آورد که در مدت کمتراز 48ساعت رطوبت باقیمانده در آن به کمتراز 3 درصد می رسد. در مقام مقایسه، بتن های معمولی هفته ها طول میکشد تا رطوبتشان به این حد برسد. این موضوع وقتی اهمیت دارد که بخواهیم روی کف بتنی را بدون فوت وقت با رزین اپوکسی، رنگ، پارکت، چسب، یا کاشی بپوشانیم.